П`ятниця, 17.05.2024, 17:09
Вітаю Вас Гість | RSS

Нагуєвицька СЗШ

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » Документація » МОН

програма з хімії, 11 клас

ПРОГРАМА З ХІМІЇ

для  10–11 класів

загальноосвітніх навчальних закладів

 

Академічний рівень

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Вступ. Програма призначена для  навчання хімії на академічному (загальноосвітньому) рівні, тобто у класах, де хімія не є профільним, проте є базовим чи близьким до профільних предметом. Цьому рівню відповідають фізичний, екологічний, біолого-фізичний,  географічний, біотехнологічний і універсальний профілі навчання. Програмою передбачено   вивчення хімії металічних і неметалічних елементів та їхніх сполук  (10-й клас), основних класів органічних сполук та ролі хімії в житті суспільства (11-й клас).  Зміст програми  ґрунтується  на знаннях, набутих учнями в основній школі і є другим, вищим, концентром вивчення хімії.

У програмі послідовно розкриваються основні змістові лінії хімічної компоненти державного  стандарту базової і повної загальної середньої освіти. Посилено увагу до висвітлення методів наукового пізнання в хімії, екологічних питань, зв’язку хімії з охороною здоров’я.

У процесі навчанні хімії можна додатково використовувати варіативну складову навчального плану, що передбачає вивчення спецкурсів, факультативів та курсів за вибором, орієнтованих , залежно від профілю,  на посилення міжпредметних зв’язків хімії, наприклад, з фізикою чи технологіями.

Мета   навчання хімії на академічному рівні полягає у забезпеченні загальноосвітньої  підготовки з хімії, необхідної для соціалізації, творчої самореалізації особистості і достатньої для формування природничо-наукового світогляду, екологічного стилю мислення і поведінки, набуття навичок  самовдосконалення і самоосвіти.

Вивчення хімії спрямоване на виконання таких освітніх, розвивальних і виховних  завдань:

·        розвиток особистості учня, його природних задатків, інтелекту, пам’яті, здатності до самоосвіти;

·        формування наукового світогляду учня на основі засвоєння системи  знань про речовини та їхні перетворення, основні хімічні закони й теорії, методи наукового пізнання в хімії;

·        формування життєвої й соціальної компетентностей учня, його екологічної культури, навичок безпечного поводження з речовинами у побуті та на виробництві;

·        розкриття ролі хімії в розвитку суспільного господарства та забезпеченні добробуту людини.

Структура навчальної програми.   Зміст програми охоплює три розділи,  присвячені хімії елементів, органічній хімії та узагальненню знань про  соціальну роль і значення хімії.

У 10 класі  поглиблюються знання з неорганічної хімії, набуті в основній школі. Вивчається хімія неметалічних та металічних елементів згідно з їх положенням у періодичній системі хімічних елементів Д.І.Менделєєва та будовою атомів. Послідовно вивчаються фізичні й хімічні властивості основних сполук елементів, їх добування та використання.

В 11 класі розширено матеріал з органічної хімії, що вивчався в основній школі. У першій темі розглядається теорія будови органічних сполук як вища форма наукових знань, ізомерія. Класи органічних сполук вивчаються в темах "Вуглеводні”, "Оксигеновмісні сполуки”, "Нітрогеновмісні сполуки”, окрема тема присвячена синтетичним полімерам. Належна увагу приділено просторовій та електронній будові молекул органічних сполук, розкриттю взаєвпливу атомів, механізмам органічних реакцій, причинно-наслідковим зв’язкам між будовою, властивостями, застосуванням органічних сполук.

Тема "Роль хімії в житті суспільства” вивчається у 11 класі і має узагальнювальний характер. Розкривається роль хімії у матеріальному виробництві, охороні здоров’я,   побуті. Узагальнюються світоглядні питання щодо місця хімії поміж інших наук про природу.

Кожен розділ програми починається повторенням основних питань, засвоєних на попередньому етапі вивчення хімії.

У структурі програми виокремлено такі структурні підрозділи, як "Розрахункові задачі”, "Демонстрації”, "Лабораторні досліди”, "Практичні роботи”, "Міжпредметні зв’язки”, "Орієнтовні об’єкти екскурсій”.

Кількість годин, відведених на вивчення хімії, відповідає чинним   навчальним планам, затвердженим Міністерством освіти і науки України, а саме: 10 кл – 1 години
11 кл – 2 години на тиждень.

Особливості організації навчання. Навчання хімії зорієнтовано на досягнення державних вимог до рівня загальноосвітньої підготовки учнів. Ідеться не лише про засвоєння  хімічних понять, законів, теорій, а й осмислене використання знань учнями, формулювання ними  оцінних суджень, виявлення  власного ставлення  у різних життєвих ситуаціях.

Перелік вимог зорієнтує вчителя на досягнення мети навчання з кожної теми програми, полегшить планування цілей і завдань  уроків, дасть змогу виробити адекватні методичні підходи до проведення навчальних занять, поточного й тематичного оцінювання.

Організації навчання хімії сприятиме використання перевірених  шкільною практикою лекційно-семінарської системи, групової роботи, проблемного навчання, дидактичних ігор. Узагальнення знань, зокрема в заключній темі курсу, доцільно проводити на основі самостійної роботи учнів. Ефективності засвоєння програмового матеріалу сприятиме застосування сучасних інформаційних технологій навчання.

Рекомендації щодо роботи з навчальною програмою. Для тематичного оцінювання, розв’язування задач, а також  для повторення, узагальнення, аналізу та коригування знань учнів  передбачено резервні години. Розподіл годин у програмі орієнтовний. Учитель може аргументовано вносити зміни до розподілу годин, відведених програмою  на вивчення окремих тем, змінювати послідовність вивчення питань у межах теми.

Учитель має право  вирішувати, як виконати той чи інший експеримент. Окремі демонстрації можна виконувати як лабораторні досліди, а лабораторні досліди – як практичні роботи, але не навпаки. Деякі досліди можна замінювати доступнішими в умовах конкретної школи.



Джерело: http://www.mon.gov.ua/education/average/prog12/himia_ak.doc
Категорія: МОН | Додав: IgorKorch (25.07.2011)
Переглядів: 1701 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 наталя  
0
lj,ht

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Категорії розділу
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz